O‘zbekiston dasturchilar uyushmasi raisining “Harakat” ko‘chmas mulk forumidagi ishtiroki natijalari
2024-yilning 18-21-iyun kunlari Rossiya Federatsiyasining Sochi shahrida “Harakat” forumi bo‘lib o‘tmoqda – 5 yilligi, MDHdagi eng yirik ko‘chmas mulk forumi. Yubiley yili minglab soha mutaxassislarini bozorning so‘nggi tendensiyalarini muhokama qilish, hamkorlar va investitsiyalar topish, ko‘chmas mulk va shaharsozlik bo‘yicha ilg‘or tajriba almashish uchun birlashtirdi.
Ayni paytda mazkur Forum ishida O‘zbekiston dasturchilar assotsiatsiyasi raisi Mansur Niyozmuhamedov va O‘zbekistondagi yirik rivojlanish kompaniyalarining yetakchi menejerlari ishtirok etmoqda.
2020-2023 yillarga moʻljallangan forumlar natijalariga koʻra, unda 7506 nafar ishtirokchi, 565 ta maʼruzachi, 131 ta shahar, 640 ta kompaniya, 10 ta davlat ishtirok etdi.
34 ta eksponat. Bu yil Forumda butun dunyodan 6000 dan ortiq ishtirokchilar ishtirok etmoqda.
Forumda nafaqat ishbilarmon doiralar, balki ijro va qonun chiqaruvchi hokimiyat vakillari ham ishtirok etmoqda. Xususan, V yubiley Forumning yalpi majlisida Rossiya Federatsiyasi uy-joy kommunal xoʻjaligi vaziri oʻrinbosari Nikita Evgenievich Stasishin, Davlat Dumasining qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari Vladimir Koshelev va boshqalar ishtirok etdi.
Forum natijalariga ko‘ra, ko‘chmas mulk bozoridagi boshqa yutuqlar qatorida sohani raqamlashtirishning o‘sish dinamikasi, xususan, davlat va bir qator kompaniyalarning bu boradagi roli faollashgani tufayli sezilarli darajada yaqqol ko‘zga tashlanishini qayd etish lozim. Rossiya ko'chmas mulk bozorida bozor ishtirokchilari va iste'molchilariga o'z ishlarini iloji boricha samarali tashkil qilish va bozordagi tendentsiyalar, imkoniyatlar va o'zgarishlar haqida xabardor bo'lish imkonini beruvchi bir qator yirik platformalar yaratilgan.
Yirik xalqaro kompaniyalar vakillari bilan benchmarking, tajriba, bilim almashish va qator uchrashuvlar tashkil etildi. Xususan, Forum doirasida Mansur Niyozmuhamedov Qozog‘iston quruvchilar uyushmasi prezidenti Viktor Mikryukov va Rossiya Federatsiyasi Savdo-sanoat palatasi qo‘mitasi raisining uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida tadbirkorlik bo‘yicha o‘rinbosari Susana Kirakosyan bilan uchrashdi.
O‘zbekiston quruvchilar uyushmasi shaharsozlik, uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasidagi normativ-huquqiy bazani, texnik norma va standartlarni takomillashtirish, shuningdek, qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasini bosqichma-bosqich raqamlashtirish bo‘yicha hamkorlikda ishlarni tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishdi.

Results of the participation of the Chairman of the Association of Developers of Uzbekistan in the “Movement” Real Estate Forum
From June 18 to 21, 2024, the “Movement” Forum will take place in Sochi, Russian Federation. It is the 5th anniversary, the largest real estate forum in the CIS. The anniversary year has brought together thousands of industry professionals to discuss the latest market trends, find partners and investments, and exchange best practices in real estate and urban planning.
Currently, the Chairman of the Association of Builders of Uzbekistan, Mansur Niyazmukhammedov, and senior managers of major development companies from Uzbekistan are participating in the Forum.
As a result of the forums held in 2020-2023, 7,506 participants, 565 speakers, 131 cities, 640 companies, and 10 countries took part, with 34 exhibits. This year, more than 6,000 participants from various countries around the world are taking part in the Forum.
The Forum brings together not only representatives of the business community but also executive and legislative authorities. In particular, at the Plenary Session of the 5th Anniversary Forum, the Deputy Minister of Housing and Communal Services of the Russian Federation, Nikita Evgenyevich Stasishin, the First Deputy Chairman of the State Duma Committee on Construction and Housing and Communal Services, Vladimir Koshelev, and others took part.
Based on the outcomes of the Forum, it should be noted that alongside other achievements in the real estate market, there is a marked dynamic growth in the sector’s digitalization, largely thanks to the enhanced role of the State and numerous companies in this direction. On the Russian real estate market, several large platforms have been created that enable both industry players and consumers to organize their operations as efficiently as possible and stay informed about market trends, opportunities, and changes.
Benchmarking sessions, exchanges of experience and knowledge, and a series of meetings with representatives of major international companies have been organized. In particular, within the Forum, Mansur Niyazmukhammedov met with Viktor Mikryukov, President of the Kazakhstan Builders Association, and Susana Kirakosyan, Deputy Chair of the Chamber of Commerce and Industry of the Russian Federation’s Committee on Entrepreneurship in Housing and Utilities.
The Association of Builders of Uzbekistan has reached agreements to carry out joint work on improving the regulatory and legal framework in urban planning, housing and communal services, technical norms and standards, as well as on the phased digitalization of the construction and housing-and-utilities sectors.