O‘zbekiston dasturchilar uyushmasi raisining “Harakat” ko‘chmas mulk forumidagi ishtiroki natijalari
2024-yilning 18-21-iyun kunlari Rossiya Federatsiyasining Sochi shahrida “Harakat” forumi bo‘lib o‘tmoqda – 5 yilligi, MDHdagi eng yirik ko‘chmas mulk forumi. Yubiley yili minglab soha mutaxassislarini bozorning so‘nggi tendensiyalarini muhokama qilish, hamkorlar va investitsiyalar topish, ko‘chmas mulk va shaharsozlik bo‘yicha ilg‘or tajriba almashish uchun birlashtirdi.
Ayni paytda mazkur Forum ishida O‘zbekiston dasturchilar assotsiatsiyasi raisi Mansur Niyozmuhamedov va O‘zbekistondagi yirik rivojlanish kompaniyalarining yetakchi menejerlari ishtirok etmoqda.
2020-2023 yillarga moʻljallangan forumlar natijalariga koʻra, unda 7506 nafar ishtirokchi, 565 ta maʼruzachi, 131 ta shahar, 640 ta kompaniya, 10 ta davlat ishtirok etdi.
34 ta eksponat. Bu yil Forumda butun dunyodan 6000 dan ortiq ishtirokchilar ishtirok etmoqda.
Forumda nafaqat ishbilarmon doiralar, balki ijro va qonun chiqaruvchi hokimiyat vakillari ham ishtirok etmoqda. Xususan, V yubiley Forumning yalpi majlisida Rossiya Federatsiyasi uy-joy kommunal xoʻjaligi vaziri oʻrinbosari Nikita Evgenievich Stasishin, Davlat Dumasining qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari Vladimir Koshelev va boshqalar ishtirok etdi.
Forum natijalariga ko‘ra, ko‘chmas mulk bozoridagi boshqa yutuqlar qatorida sohani raqamlashtirishning o‘sish dinamikasi, xususan, davlat va bir qator kompaniyalarning bu boradagi roli faollashgani tufayli sezilarli darajada yaqqol ko‘zga tashlanishini qayd etish lozim. Rossiya ko'chmas mulk bozorida bozor ishtirokchilari va iste'molchilariga o'z ishlarini iloji boricha samarali tashkil qilish va bozordagi tendentsiyalar, imkoniyatlar va o'zgarishlar haqida xabardor bo'lish imkonini beruvchi bir qator yirik platformalar yaratilgan.
Yirik xalqaro kompaniyalar vakillari bilan benchmarking, tajriba, bilim almashish va qator uchrashuvlar tashkil etildi. Xususan, Forum doirasida Mansur Niyozmuhamedov Qozog‘iston quruvchilar uyushmasi prezidenti Viktor Mikryukov va Rossiya Federatsiyasi Savdo-sanoat palatasi qo‘mitasi raisining uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida tadbirkorlik bo‘yicha o‘rinbosari Susana Kirakosyan bilan uchrashdi.
O‘zbekiston quruvchilar uyushmasi shaharsozlik, uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasidagi normativ-huquqiy bazani, texnik norma va standartlarni takomillashtirish, shuningdek, qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasini bosqichma-bosqich raqamlashtirish bo‘yicha hamkorlikda ishlarni tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishdi.

Итоги участия Председателя Ассоциации застройщиков Узбекистана в Форуме недвижимости «Движение»
С 18 по 21-ого июня 2024 года, в городе Сочи, Российской Федерации, проходит форум «Движение» - 5-тый юбилейный, самый крупный Форум недвижимости в СНГ. Юбилейный год объединил тысячи профессионалов отрасли для того, чтобы обсудить последние тренды рынка, найти партнеров и инвестиции, обменяться передовым опытом в сфере недвижимости и градостроительства.
В настоящее время, Председатель Ассоциации застройщиков Узбекистана Мансур Ниязмухамедов и руководящие менеджеры крупных девелоперских компании Узбекистана участвуют в работе данного Форума.
По итогам форумов за 2020-2023 года в нем приняли участие 7506 участников, 565-спикеров, 131 городов, 640 компаний, 10 стран,
34 экспонатов. В этом году на Форуме участвуют более 6000 участников из разных стран мира.
Форум объединяет не только представителей бизнес кругов, но и представителей исполнительной и законодательной власти. В частности, на Пленарной сессии 5-ого юбилейного Форума приняли участия Заместитель министра и ЖКХ Российской Федерации Никита Евгеньевич Стасишин, первый заместитель председателя комитета Государственной Думы по строительству и ЖКХ Владимир Кошелев и другие.
По итогам участия в Форуме, нужно отметить, что наряду с другими достижениями на рынке недвижимости, значительно заметна динамика роста цифровизации сферы, в частности благодаря активизации роли Государства и ряда компаний в этом направлении. На российском рынке недвижимости созданы ряд крупных платформ, которые позволяют игрокам и потребителям рынка максимально эффективно организовать свои работы и быть информированным о трендах, возможностях и изменениях на рынке.
Организованы бенчмаркинги, обмен опытом, знаниями и ряд встреч с представителями крупных международных компаний. В том числе, в рамках Форума Мансур Ниязмухамедов встретился с Президентом Ассоциации застройщиков Казахстана Виктором Микрюков и заместителем председателя Комитета ТПП Российской Федерации по предпринимательству в сфере ЖКХ Сусаной Киракосян.
Ассоциацией застройщиков Узбекистана достигнуты договоренности по организации совместных работ по вопросам усовершенствования нормативно-правовой базы с сфере градостроительства, ЖКХ, технических норм и стандартов, а также по поэтапной цифровизации строительной и жилищно-коммунальной сферы.