Ipoteka Bank OTP Group va yurtimizning yetakchi quruvchilaridan biri bo‘lgan Murad Buildings hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvni imzolashdi. Bu hamkorlikning asosiy maqsadi — ipoteka kreditlarini ommalashtirish va O‘zbekistonda yangi uy sotib olishni yanada qulay qilish.
Kelishuv doirasida yangi “Imkoniyat” ipoteka dasturi yo‘lga qo‘yildi. Dasturda mijozlar quyidagi shartlarda uy xarid qilishi mumkin:
- foiz stavkasi: kadastr chiqqunga qadar 20%, kadastrdan keyin 18%;
boshlang‘ich to‘lov: 20% dan;
kredit muddati: 20 yilgacha;
maksimal kredit miqdori: 1 700 000 000 so‘m.
Dastur Murad Buildings’ning Toshkentdagi quyidagi loyihalarida amal qiladi:
- Soy Bo’yi (Uchtepa tumani, Yusuf Sakkaki shoh ko'chasi, 3A)
- Regnum Plaza (Mirzo Ulug‘bek tumani, Sayram ko‘chasi)
Bu hamkorlik bank va qurilish kompaniyasi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlaydi, shuningdek, mijozlarga sifatli uylarni yanada qulay shartlarda sotib olish imkonini beradi.
Ipoteka Bank OTP Group vakili bu borada shunday dedi:
“Imkoniyat” dasturi orqali ipoteka kreditlarini yanada ommalashtirish va aholiga keng moliyaviy imkoniyatlarni taqdim etishni maqsad qilganmiz. Murad Buildings bilan hamkorlik esa mijozlarga uy xarid qilishda aniq va tushunarli yechim taklif qiladi.
“Ipoteka Bank OTP Group bilan hamkorlik — Murad Buildings’ning mijozlarga xizmat ko‘rsatishni rivojlantirishga qaratilgan strategiyasining bir qismi. Endi xaridor ortiqcha qiyinchiliklarsiz va tushunarli shartlar asosida, xonadonni xarid qilish jarayonidayoq ipoteka olishi mumkin.
Biz uchun bu yo‘l imkon qadar sodda va qulay bo‘lishi muhim. Shu bois jarayonlarni yo‘lga qo‘yayotganda, mijozning har bir bosqichda o‘zini ishonchli his qilishini inobatga olganmiz.
Buning ortida jamoamizning katta mehnati va kompaniya ichidagi barcha jarayonlarning shaffofligi turadi. Bu esa xaridorga xarid paytida qo‘shimcha ishonch bag‘ishlaydi”, — deya ta’kidladi Murad Buildings tijorat direktori Olga Butenko.
Ipoteka-bank haqida
Ipoteka-bank OTP Group — O‘zbekistonning yetakchi banklaridan biri bo‘lib, jismoniy va yuridik shaxslarga moliyaviy xizmatlarni taklif qiladi. Bank hamyonbop ipotekani rivojlantirishga va zamonaviy moliyaviy yechimlarni joriy etishga e’tiborini qaratgan.
Murad Buildings haqida
Murad Buildings — yuqori sifat, qulaylik va zamonaviy shahar infratuzilmasiga urg‘u berib, turar joy va ko‘p funksiyali loyihalarni amalga oshiradigan yetakchi developer.

Ipoteka Bank OTP Group and Murad Buildings Sign Agreement to Launch the “Imkoniyat” Mortgage Program
Ipoteka Bank OTP Group, in partnership with leading developer Murad Buildings, has announced the signing of a cooperation agreement aimed at expanding mortgage lending and improving the affordability of housing in Uzbekistan’s primary real estate market.
The agreement envisages the launch of a joint mortgage program, “Imkoniyat,” offering transparent and competitive terms for purchasing residential property:
- Interest rate — 20% per annum until cadastral registration, 18% thereafter;
Down payment — starting from 20%;
Loan term — up to 20 years;
Maximum loan amount — up to UZS 1,700,000,000.
The program applies to the purchase of apartments in Murad Buildings projects in Tashkent:
- Soy Bo’yi (3A Yusuf Sakkaki Avenue, Uchtepa District)
- Regnum Plaza (Mirzo-Ulugbek district, Sayram Street)
The signing of the agreement strengthens cooperation between the banking sector and the development company, contributing to the development of long-term financing instruments and increasing the availability of quality housing in the market.
A representative of Ipoteka Bank OTP Group commented:
“The launch of the ‘Imkoniyat’ program reflects our strategy to expand mortgage lending and improve access to financial instruments for the population. Cooperation with Murad Buildings enables us to offer clients a comprehensive and transparent solution when purchasing a home.”
Olga Butenko, Commercial Director of Murad Buildings, noted:
“The partnership with Ipoteka Bank OTP Group is part of Murad Buildings’ strategy to enhance customer service. Clients can now apply for a mortgage during the apartment purchase process — without unnecessary complications and with clear terms.
It is important for us that this journey is as simple and comfortable as possible. That is why we design our processes so that clients feel confident at every stage. Behind this stands significant teamwork and full transparency of all internal processes, giving customers additional confidence in their purchase.”
About Ipoteka Bank
Ipoteka Bank OTP Group is one of the leading banks in Uzbekistan, offering a full range of retail and corporate financial services. The bank focuses on expanding access to mortgage lending and implementing modern financial solutions.
About Murad Buildings
Murad Buildings is a leading developer delivering residential and mixed-use projects with a focus on high quality, comfort, and modern urban infrastructure.