2026-yil 11–12-fevral kunlari poytaxtda ko‘chmas mulk sohasidagi eng muhim tadbirlardan biri — MOVE Real Estate Summit 2026 xalqaro sammiti bo‘lib o‘tdi. Unda Markaziy Osiyodagi devellopment, investitsiya va shaharsozlik yo‘nalishlarining dolzarb masalalari muhokama qilindi hamda Murad Buildings develloperlik kompaniyasi ekspertlari ishtirok etdi.
Sammit turli mamlakatlardan yetakchi ko‘chmas mulk bozori vakillari, arxitektorlar, investorlar va develloperlarni birlashtirdi. Unda sohaning zamonaviy trendalari, texnologik yechimlari va rivojlanish strategiyalari muhokama qilindi. Murad Buildings’ning forum dasturidagi ishtiroki kompaniyaning O‘zbekiston bozorida professional kun tartibini shakllantirish va zamonaviy devellopment standartlarini rivojlantirishdagi faol pozitsiyasini yana bir bor tasdiqladi.
Murad Buildings operatsion direktori Vyacheslav Krivosheev “O‘zbekiston devellopmenti: kompleks o‘zlashtirish trendlari” mavzusidagi panel muhokamasida ishtirok etdi.
Muhokama davomida u hududlarni integratsiyalashgan rivojlantirish strategiyalari haqida so‘z yuritib, turar joy, tijorat va jamoat makonlari yagona ekotizim sifatida yaratilishi zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, Murad Buildings’ning puxta infratuzilma, barqaror muhandislik yechimlari va yashash uchun qulay muhitga ega turar joy majmualarini loyihalash bo‘yicha amaliy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Murad Buildings texnik direktori Aleksey Lyan “Develloper strategiyasi: texnologik va innovatsion yechimlar. Tez o‘sayotgan bozorda tizimli yondashuv” mavzusida ma’ruza qildi.
U shaharsozlik jihatlariga ta’sir ko‘rsatgan tarixiy shakllangan omillar haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, zamonaviy texnologik yechimlar qurilish muddatlariga qanday ta’sir ko‘rsatishi, energiya samaradorligini, mahsulot sifatini va uning bozordagi raqobatbardoshligini oshirishi haqida to‘xtaldi.
Murad Buildings raqamli transformatsiya loyihalari rahbari Sanjar Yusupov “Tushumni oshirish uchun 4 qadam va marjani ko‘tarish uchun 1 qadam: develloper savdo va narx belgilash tizimini qanday qurishi kerak” mavzusida ma’ruza qildi.
U o‘z chiqishida kompaniyaning savdolarni avtomatlashtirish, onlayn vitrina va pullik bron tizimini joriy etish, shuningdek talab tahliliga asoslangan dinamik narx belgilash bo‘yicha amaliy tajribasini taqdim etdi. Raqamli vositalarni joriy etish natijasida Murad Buildings tushumning 7–12% ga oshganini hamda narxni tizimli boshqarish va Profitbase instrumentlari orqali loyihalar rentabelligi ortganini qayd etmoqda.
Murad Buildings ekspertlarining chiqishlari zamonaviy devellopment nafaqat bino qurishga, balki puxta infratuzilma, qulay jamoat makonlari va yuqori texnologik yechimlarga ega yaxlit shahar muhitini yaratishga yo‘naltirilganini ko‘rsatdi. Kompaniyaning muhokama va ma’ruzalardagi ishtiroki boshqa mamlakatlardan kelgan hamkasblar bilan tajriba almashish, ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash hamda O‘zbekiston va mintaqadagi ko‘chmas mulk bozorining istiqbollarini muhokama qilish imkonini berdi.
Murad Buildings sohadagi muhim tadbirlarda faol ishtirok etishda davom etmoqda va zamonaviy shahar rivoji sohasidagi yetakchi develloper hamda ekspert sifatidagi maqomini mustahkamlamoqda. Zamonaviy va sifatli uy-joy yaratish bo‘yicha ko‘p yillik tajriba, kuchli jamoa va aniq rivojlanish strategiyasi kompaniyaning yetakchilik pozitsiyasini tasdiqlaydi.

11–12 февраля 2026 года в столице состоялся Международный саммит недвижимости MOVE Real Estate Summit 2026 — одно из ключевых отраслевых событий в сфере девелопмента, инвестиций и городского развития в Центральной Азии, где приняли участие эксперты девелоперской компании Murad Buildings.
Саммит объединил ведущих представителей рынка недвижимости, архитекторов, инвесторов и девелоперов из разных стран для обсуждения актуальных трендов, технологических решений и стратегий развития отрасли. Участие Murad Buildings в программе форума подчеркнуло активную позицию компании в формировании профессиональной повестки рынка Узбекистана и развитии современных стандартов девелопмента.
Вячеслав Кривошеев, операционный директор Murad Buildings, принял участие в панельной дискуссии «Девелопмент Узбекистана: тренд на комплексное освоение».
В ходе дискуссии Вячеслав подробно рассказал о стратегиях интегрированного развития территорий, подчеркнув важность комплексного подхода к городской застройке, где жилые, коммерческие и общественные пространства создаются как единая экосистема. Он также поделился практическим опытом Murad Buildings по проектированию жилых комплексов с продуманной инфраструктурой, устойчивыми инженерными решениями и комфортной средой для жителей.
Алексей Лян, технический директор Murad Buildings, выступил с докладом
«Стратегия девелопера: технологичность и инновационность решений. Системный подход на быстрорастущем рынке».
Он осветил исторически сформированные предпосылки, влияющие на градостроительные аспекты проектов. А также, как актуальные технологические решения влияют на длительность строительства, повышают энергоэффективность, качество продукта и его конкурентоспособность на рынке.
Санжар Юсупов, руководитель проектов по цифровой трансформации Murad Buildings, выступил с докладом «4 шага для роста выручки и 1 шаг для повышения маржи: как девелоперу построить продажи и ценообразование».
В своём выступлении он представил практический опыт компании по автоматизации продаж, внедрению онлайн-витрины и платной брони, а также управлению динамическим ценообразованием на основе аналитики спроса. По результатам внедрения цифровых инструментов Murad Buildings фиксирует рост выручки на 7–12% и повышение доходности проектов за счёт системного управления ценой и инструментов Profitbase.
Выступления экспертов Murad Buildings показали, что современный девелопмент ориентирован не только на возведение зданий, но и на создание целостной городской среды с продуманной инфраструктурой, комфортными общественными пространствами и высокотехнологичными решениями. Участие компании в дискуссиях и докладах способствовало обмену опытом с коллегами из других стран, укреплению деловых связей и обсуждению перспектив развития рынка недвижимости в Узбекистане и регионе.
Murad Buildings продолжает активно участвовать в ключевых отраслевых мероприятиях, подтверждая статус компании как одного из ведущих девелоперов и экспертов в сфере современного городского развития в регионе. Многолетний опыт в создании качественного современного жилья, опытная команда и стратегия развития девелопера закрепляют лидерский статус компании.